Przejdź do głównej zawartości

Książkowa polecajka "Zaufarium"


 To książka o mechanizmach zaufania i naiwności, więc po tej lekturze statystyczny czytelnik będzie częściej oszukiwał. Tacy właśnie jesteśmy, a książka ta opisuje naszą naturę. Ale też po jej przeczytaniu statystyczny czytelnik podejmie więcej prób, by pozostać porządnym i rozsądnym człowiekiem. 

Czy to się jakoś wyrówna? Większość z nas oszukuje znacznie mniej niż mogłoby. Budujemy w ten sposób samoocenę, a samoocena to reputacja, jaką mamy u samych siebie.

Wciąż w głębi nas znajduje się odwaga do budowania zaufania i tworzenia wartościowych relacji. Podziwiamy porządnych i odważnych ludzi, bo wiemy, jak wiele samodyscypliny wymaga od nich bycie takimi.

Odpowiednio budowane zaufanie jest być może najcenniejszą walutą w relacjach osobistych i zawodowych, w zespołach, w związkach i między firmami oraz ich klientami. Chociaż budowane jest ono mozolnie, to łatwo je zburzyć.

Z drugiej strony, każdy z nas powiedział sobie przynajmniej raz "Już nigdy nie dam się tak...." I jak to się skończyło? 

Czy da się rozpoznać oszusta? Czy tylko ja byłem ślepy na jego kanty? Po czym poznać, że już pora zerwać znajomość z kimś, kto kilkukrotnie nas zawiódł? Czy to, że czuję się oszukany, zawsze oznacza, że naprawdę zostałem oszukany? Co może wpłynąć na moje poczucie krzywdy? Czy ono nie pojawia się o wiele częściej kiedy...jestem głodny? Dlaczego tak niechętnie zagadujemy do obcych, ale jeśli już zagadamy, to poprawia nam to samopoczucie? No i wreszcie na koniec...kiedy chcemy być oszukiwani? Bo są w naszym życiu takie chwile, kiedy wolimy być naiwni. Może ma to związek z miłością? A może chodzi o coś jeszcze innego?

Znajomość naiwnych złudzeń, jakim podlegamy, czyni z nas lepszych członków rodziny, pracowników, obywateli i partnerów. Wiemy wtedy, kiedy poszukiwanie odpowiedzi w głębi własnego rozumu to pytanie o poradę stronniczego oszusta. Pomaga już sama świadomość tego, jak łatwo fałszują się w naszej pamięci wspomnienia. Przydałoby się, by nauka o myśleniu stała się regularnym przedmiotem szkolnym. Byłaby na pewno przedmiotem ciekawym do wykładania i obfitującym w zaskoczenia studentów. Póki co, jednak, ratujemy się książkami, jak choćby ta. Użytecznej lektury.

Opis pochodzi od autora.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Książkowa polecajka "Odkryj w sobie potencjał zmiany"

 Odkryj w sobie potencjał zmiany. Dowody obalające przekonanie, że ludzie się nie zmieniają i praktyczne wskazówki, jak to zrobić . Czy masz poczucie, że twoje życiowe wybory nie są tymi, które chcesz realizować? Brakuje ci odwago albo motywacji, a może przeszkadza ci zaszufladkowanie przez innych - na przykład klasyfikowanie jako introwertyka, naiwniaka lub mięczaka? Często wydaje nam się, że zmiana naszej osobowości jest niemożliwa. Christian Jarrett rozwiewa te wątpliwości. Udowadnia, że charakter można przekształcić za sprawą nowych nawyków, dzięki którym podążysz za swoimi życiowymi pasjami. W książce Odkryj w sobie potencjał zmiany  znajdziesz testy i ćwiczenia interaktywne, które pomogą ci lepiej zrozumieć przeróżne aspekty osobowości, historię swojego życia i pasje. Wykształcenie nowych nawyków jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w zmianie osobowości. Sugestie dotyczące tego, jak się zachowywać i jaką strategię obrać, aby łatwiej wypracować w sobie nowe cechy, pozwolą ci poznać

Książkowa polecajka "Gdybym tylko schudła..."

 Chcę Wam dziś polecić książkę świetnej psychodiedetytyczki Elżbiety Lange "Gdybym tylko schudła..." Jest to pozycja mówiąca o tym, jak przestać się zadręczać natrętnymi myślami, zacząć żyć i... chudnąć. Wiele kobiet chciałoby zmienić swoją wagę, zmaga się z kompleksami dotyczącymi swojego wyglądu. W związku z byciem "nieidealną" odkładają swoje plany na później, mówiąc - gdy schudnę, to wtedy... zmieni się moje życie, będę bardziej pewna siebie, zmienię pracę na lepszą, poznam kogoś itp. Tylko to nie do końca tak działa.  Psychodietetyczka Elżbieta Lange i dziennikarka Marta Sadkowska rozmawiają o różnych problemach kobiet w kontekście odchudzania. Punktem wyjścia do każdej rozmowy jest historia kobiety, która chciała się odchudzić, niestety, bezskutecznie. Autorki uświadamiają nam, że bycie na ciągłej diecie prowadzi do frustracji, odrzucenia własnego ciała, niskiego poczucia własnej wartości oraz utraty zdrowia. Zachęcają kobiety do innego sposobu myślenia na tem

Książkowa polecajka "Uwolnij się od depresji"

  Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków (terapia poznawczo - behawioralna). Większość z nas doświadcza okresowych wahań nastroju i krótkotrwałych epizodów smutku, co jest zupełnie normalne, lecz depresja jest czymś odmiennym. Osoby dotknięte depresją bardzo cierpią, mają problemy z funkcjonowaniem w pracy, w relacjach z ludźmi, nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. Ta poważna choroba wpływa na wszystkie obszary życia. Depresja jednak to nie wyrok - można ją pokonać. Ogromną pomoc w powrocie do zdrowia zapewnia książka  Uwolnij się od depresji.  Dzięki niej czytelnik dotknięty depresją nauczy się: rozpoznawać swoje problemy, przełamywać wzorce negatywnego myślenia, tworzyć plan działania, zwiększać motywację, wypracowywać zdrowe nawyki, opierać się chęci odkładania wszystkiego na później. Proponowane w książce ćwiczenia, narzędzia i działania wyposażają osoby zmagające się z depresją w umiejętności, dzięki którym poczują się one lepiej nie tylko w danym momencie, ale także na